ALBUM
dokumentarni film, trajanje 52 min.
redatelj: Branko Ištvančić
scenaristi: Branko Ištvančić i Miroslav Kirin
direktorica fotografije: Bojana Burnać
montažer: Branko Ištvančić
skladatelj glazbe: Dalibor Grubačević
producent: Nenad Puhovski
produkcija: Factum
Film je sufinanciran sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra
U ovom filmu-eseju književnik Miroslav Kirin pokušava rekonstruirati obiteljski album s fotografijama uništenima u ratu, kada je njegova obitelj morala napustiti kuću u okupiranoj Petrinji.
download hi - rs image jpg 158 KB
Film "Album" ima za polazišnu ideju pokušaj protagonista da ponovno uspostavi normalan poslijeratni život tragajući za izgubljenim obiteljskim fotografijama koje su nestale u ratu na prostorima bivše Jugoslavije. U ovom poetskom filmu-eseju, čiji neki dijelovi su rađeni i tehnikom Super 8 mm filmske vrpce, književnik Miroslav Kirin pokušava rekonstruirati obiteljski album s fotografijama uništenim u ratu, kada je njegova obitelj morala napustiti kuću u okupiranoj Petrinji. Nakon rata, njega očekuje neobična "kompenzacija": prilikom povratka, u kući on, umjesto svojih obiteljskih fotografija, nalazi nerazvijeni negativ film sa snimkama nepoznate srpske obitelji koja je živjela u njegovoj kući za vrijeme okupacije. I te fotografije, ironično i potresno, postaju dijelom obiteljskog albuma.
Zagrebdox 2011
download hi - res image jpg 125 KB
Film uzima za protagoniste one koji imaju istu želju - pronaći fotografije da bi im se sudbine na neki čudan način isplele u gotovo identičnu dramu kojom se dotičemo pitanja bivšeg socijalističkog režima, rata u Hrvatskoj i Bosni i današnje situacije, a sve kroz pomalo začudan individualni rakurs izuzetno zanimljivih osoba i životnih putova. Njihov skupni problem na samom kraju mora imati svojevrsne elemente uvida u šire društveno stanje na bivšim prostorima Ex-Jugoslavije, tj. svojevrsne metafore današnjih kompliciranih međuljudskih odnosa (suživot i poravnavanje računa) kao i međudržavnih nesporazuma. Balansiranjem između osobne drame i njenim sadržajnim podizanjem na neki viši nivo ''postupkom uzoraka'' postavljenih u suodnos tako da se njihovim skupnim isčitavanjem kontekstualizira suvremeni trenutak, naš osnovni zadatak je istaknuti koliku važnost fotografije imaju za naše protagoniste te filmski pratiti sve ono kroz što će proći da bi došli do njih ili se definitivno sukobili sa činjenicom da su zauvijek izgubljene.
Branko Ištvančić
download hi - re image jpg 97 KB
Knjiga Album nastala je iz želje za katalogiziranjem izgubljenih obiteljskih fotografija i njihovim opisom kao svojevrsnom opiranju zaboravu. U zajedničkim obiteljskim naporima oko njihove rekonstrukcije utvrdio sam da je svatko zapamtio neki drugi detalj, a česti su bili i previdi naizgled očitih činjenica pa su se ta slijepa mjesta, nastala fatalnim djelovanjem nepouzdanog pamćenja, oblikovala kao šupljina, prazno mjesto, otvor interpretativne slobode i ulazak u priču, drugim riječima, u fikciju. Mislim da autobiografsko u pisanju prestaje upravo na granici spomenutih elemenata...
Htio bih ispričati dvije priče: o nesreći i sreći. Moja povijest drukčije
čita tvoju priču, a ti moju. I uopće se ne razumijemo. U kolovozu 1995.
godine jedna obitelj ulazi u svoju kuću pošto je pune četiri godine iz
nje izbivala. Kuća se čini posve očuvanom, ulazeći u dvorište ne primjećuju
se bitniji znakovi uništavanja. Čak i ulazak u kuću ne otkriva prizore
očekivanog užasa. Pune četiri godine sanjalo se ruševine, prizivala se
slika neželjenog i istodobno potirala nadom.
Jedna činjenica postaje posve zorna: u toj se kući živjelo. Tu je namještaj,
kućanski aparati, kuhinjski pribor, igračke, odjeća, knjige, novac. Na
stolu u kuhinji ostavljene su neispijene šalice kave. Netko je sjekao
slaninu koja se sad doima užeglom. Odjeća je izbačena iz ormara. Novac,
zapravo metalni sitniš, prosut je po podu (nikome, čini se, nije bio potreban).
Među svim tim stvarima zatečenim u neredu kao posljedici iznenadnog odlaska,
bijega, a zatim i pretresa osloboditelja pronađeni su i dokumenti te obitelji
- jedan kožni novčanik s uobičajenim izborom fotografija najdražih. A
tu je bio i nerazvijeni film u boji...
(ulomak iz knjige "Album" Miroslava Kirina Nagrada Jutarnjeg lista za najbolje prozno djelo u 2001. godini)
|